12. októbra 2023Ako posúdiť požiarne nebezpečenstvo na pracovisku?
Medzi povinnosti právnických osôb, fyzických osôb – podnikateľov, fyzických osôb, obcí a organizácií patrí v súlade so zákonom č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi podľa § 4 …
Zákaz fajčenia je úzko spätý s problematikou požiarnej ochrany, do ktorej môže zasiahnuť. Zákon č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi totiž jasne stanovuje, že: „Každý je povinný počínať si tak, aby nevznikla príčina k vzniku požiaru, neohrozil život a zdravie osôb, zvieratá a majetok“ a ďalej ako ustanovuje zákon, fyzická osoba nesmie fajčiť a používať otvorený plameň v priestoroch a na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru.
Fyzická osoba je teda povinná počínať si tak, aby nedochádzalo k vzniku požiaru a to najmä v priestoroch, kde sa nachádzajú horľavé tuhé, kvapalné a plynné látky. Zvýšenú opatrnosť treba dbať najme pri skladovaní a používaní horľavých alebo požiarne nebezpečných látok. Pri manipulácii s nimi, alebo pri manipulácii s otvoreným ohňom.
Zákaz fajčenia z hľadiska požiarnej ochrany je dobré viditeľne umiestniť bezpečnostné značky ZÁKAZ FAJČENIA A POUŽÍVANIA OTVORENÉHO OHŇA
Zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v § 6 ods. 5 určuje, že zamestnávateľ je povinný vydať zákaz fajčenia na pracoviskách, na ktorých pracujú aj nefajčiari a zabezpečiť dodržiavanie tohto zákazu, ako aj zákazu fajčenia na pracoviskách (netýka sa to iba zamestnancov, ale všetkých pracovníkov, ktorí pracujú na pracovisku t. j. aj SZČO, pracovníkov dodávateľov a pod.).
Z praktického hľadiska má zamestnávateľ dve možnosti:
– zakázať fajčenie vo svojich priestoroch (na všetkých pracoviskách) a určiť vo svojich priestoroch konkrétne bezpečné miesta na fajčenie (vrátane bezpečnostného značenia),
– alebo nezakázať fajčenie vo svojich priestoroch, na všetkých pracoviskách a určiť konkrétne priestory (pracoviská) na ktorých je zakázané fajčenie
Čo sa týka značenia, tak umiestnenie zákazových, príkazových a ďalších značiek je pre preukázanie splnenia vyššie uvedených zákonných povinností pre podnikateľa najvhodnejšou formou dokladovania splnenia si svojich zákonných povinností.
Úplný zákaz fajčenia na pracovisku je teda vždy v kompetencii zamestnávateľa. Fajčenie je možné riešiť v rámci prestávok na jedlo a oddych, ktoré zamestnanci môžu tráviť mimo pracoviska. Fajčiť ľubovoľne, kdekoľvek na pracovisku je však kvôli nefajčiarskym pracovníkom takmer nemožné.
Prečítajte si ďalšie aktuality v oblasti BOZP a PO: